وبلاگ طرفداران بانوی شعر ایران : فروغ فرخزاد
بانو ، سال هاست که با رفتن تو، رویای پرواز تمام پروانه های درّه ی ابریشم، در پیله های تنهایی شان پوسیده و مهتاب روشنی آن سال ها، بر فراز آسمان گرفته ی اکنون، وصله ی ناجوری بیش نیست. و تو، که نیستی تا بگویی این شب ها را کجای این جهان بی گفت و گو اتراق کنیم، و آسمان خالی پرواز را با کدام پروانه ی خسته ای پر، که بگویی چرا هر چه باد می آید، بوی آشنایی به مشاممان نمی رسد، چرا هر چه باد می اید، بوی دشنه می آورد و کابوس؟ و هر چه باران می اید، شیون گریه می بارد از آسمان؟
گفتگو با سیمین بهبهانی

فروغ را از کی می شناختید؟

ما حدود سال های ۳۳ و ۳۴ در منزل خانم فخری ناصری که خانمی اهل ذوق و فهمیده بود جلسات ماهانه ای داشتیم. ماهی یک مرتبه آنجا جمع می شدیم و غالبا من و فروغ و خانم لعبت والا و خانم رخشا و... بودند. گاه نادرپور و مشیری هم بودند. ساز و موسیقی داشتیم، شعر خوانده می شد، اخبار ادبی رد و بدل می شد.

این جلسات حدود دو سال طول کشید. فروغ هم در این جلسات شعر می خواند، تازه کتاب اسیر را منتشر کرده بود. مدتی بعد از شوهرش طلاق گرفت و چندی ناراحتی روحی پیدا کرد و بیمارستان خوابید. بعد دوباره دورهم جمع شدیم و فروغ هم در جلسات شرکت می کرد. اما دیگر حال و هوای جلسات مثل قبل نبود. این جلسات تا حدود سال های ۳۷ و ۳۸ ادامه یافت.

 

آیا بعد همدیگر را می دیدید؟

می دانید فروغ خصیصه ذاتی اش یک جور پرخاشگری بود. یک شب از او رنجیدم و از آن بعد دیگر کنار کشیدم.

چرا رنجیدید؟

بهتر است یاد گذشته نکنیم. من فروغ را خیلی دوست دارم، هنوز فکر نمی کنم که مرده. او واقعا همیشه زنده خواهد بود و شعر او شعر بسیار خوب و جاودانه ای است.

 

از اشعار فروغ بگویید.

شعرهای اولیه فروغ بدون تردید در قالب دو بیتی های نیمایی است. من، فروغ فرخزاد، نادر پور، فریدون مشیری و نصرت رحمانی با دوبیتی های به هم پیوسته نیمایی کارمان را آغاز کردیم و بعد هرکدام به شیوه ای روی آوردیم.

البته من در کنار این دوبیتی ها با غزل هم سروکار داشتم. من با این دوبیتی ها شروع کردم و فروغ هم با دوبیتی های عاشقانه اش که به قول دکتر مجابی بسیار تنانه بود شروع کرد و خیلی هم موفق بود. تا مدت ها اینجور شعر می گفتیم. بعد من برگشتم به غزل و فروغ رفت به طرف شعر نیمایی و بعد از آن هم رفت سراغ وزن هایی که خودش عمدا آنها را مخدوش می کرد و بعد هم عمرش کوتاه بود فرصت کافی نیافت، اما در همان فرصت کوتاه کارهای درخشانی کرد.

 

به نظر شما مهم ترین ویژگی شعر فروغ چه هست و سیر تکاملی اشعار او چگونه است؟

خصوصیت شعر فرخزاد همان احساس قوی و صداقتی است که در آنها هست. ولی در استواری کار، شعرهای تولدی دیگر واقعا شیوه دیگری دارد و آن نواقصی که در کارهای اولیه فروغ گاه دیده می شد به هیچ وجه در تولدی دیگر دیده نمی شود. در کتاب ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد می بینیم تقریبا وزن را رها کرده و شیوه هم عوض شده، یعنی در بند آن تصویرهای پی در پی و گرایش به زیبایی نیست و بیشتر حالت اندیشه ورزی در شعرها پیدا می شود و یک گسستگی تفکر هم در آنجا دیده می شود.

 

به نظر شما وقتی فروغ وزن را کنار می گذارد موفق تر است یا قبل از آن مثلا در تولدی دیگر؟

در کارهای اولیه فروغ دو عامل موفقیت وجود داشت. یکی اینکه شعر ها بسیار ساده و روان بود و خواننده در اولین برخورد می توانست آنچه که شعر دارد را بگیرد. همان خصوصیتی که در شعر مشیری هم هست و این سادگی و روانی هر جور خواننده ای را جذب می کرد.

بعد احساس قوی ای که داشت عاملی بود برای توفیق فروغ و علاوه بر این ها آن جسارتی که در فاش کردن عواطف زنانه خود به خرج می داد و به طور مستمر اصرار داشت که در همه شعرهایش این کار را بکند، برای مردم عجیب بود و آنها را به طرف شعرش متمایل می کرد و در شهرتش بسیار موثر بود.

واقعا من نمی توانم بگویم که شهرت او برای تمامیت شعرش بود، بیشتر برای جسارت و بی پروایی او بود و بعضی ها سعی می کردند این را به پای یک نوع گسست از سنت های دست و پا گیر بگذارند که این طور هم بود.

 

گذر از احساس به فکر را در ایمان بیاوریم می بینید؟

نه در تولدی دیگر می بینم. در تولدی دیگر درست است که بازهم آن جنبه احساسی هست و در بعضی شعرها هم هنوز به کلی تن را رها نکرده، ولی در کنار تن تفکر هم هست. این تفکر را در دو کتاب قبل تر هم می توان دید، اما آنجا فکر ناپخته است. ولی در کتاب تولدی دیگر فروغ کم کم به تفکری می رسد که به زندگی مردم و دردهای اجتماعش و به اختلاف سطحی که بین قشرهای مختلف جامعه هست فکر بکند.

در این کتاب راجع به فلسفه و ماورالطبیعه فکر می کند و رگه های در شعرش دیده می شود که تا قبل از تولدی دیگر نبوده است.

 

آن گسست فکری که در ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد می بینید چگونه است؟

گسست تفکر در شعر فروغ به ناچار است. از وقتی فروغ با دوربین و فیلمبرداری و عکس آشنا شد شعرش هم همان مایه را گرفت. شما وقتی دوربین دستتان است از صحنه های مختلف فیلم می گیرید. حتی اگر از داستانی هم بخواهید فیلمبرداری کنید تکه های مختلف را برمی دارید بعد این ها را کنار هم می گذارید و به هم ربط می دهید. این صحنه ها همه از هم گسسته هستند.

تفکر فروغ در این شعرها به همین ترتیب است. اتفاقا حسن اش هم هست یعنی راجع به مساله ای صحبت می کند و بلافاصله در بند دوم شعر راجع به مساله دیگری صحبت می کند و در بند سوم باز تفکر تغییر می کند و بعد در آخر با یک پیوند ظریفی از تفکر آنها را به هم وصل می کند.

 

شما اشاره کردید که فروغ در تولدی دیگر از خودش و تنش بیرون می آید و بیرون را می بیند و به نظر می رسد در بعضی شعرها سیاسی می اندیشد و می بیند. آیا فروغ به سوسیالیسم گرایش پیدا کرده بود؟

هر شاعر و نویسنده و هرکسی که با اجتماع خودش سروکار دارد ، یکجور چپ گرایی پیدا می کند و البته آزادیخواهی. فروغ به شدت چپ گرا نبود، ولی داشت می رفت مایه اش را پیدا بکند و این کار نوعی جدا شدن از گذشته خودش بود. او به کلی از گذشته رها نشد، اما پا به اقلیم های دیگر و مکان های تازه تری گذاشت و چشمش به روی اندیشه دیگرگونی باز شده بود که جز خودش و معشوقش دنیا را هم زیر نظر داشته باشد.

 

چطور است که سادگی کلمات به شعر فروغ جان می دهند ولی همین کلمات ساده در شعر دیگران گاه سبب افت آن می شود؟

زبان ساده اگر اندیشه در آن باشد، لزوما شعر را پایین نمی آورد. البته هر قدر که شاعر مسلط به لغت باشد، سطح تفکر او هم بالاتر می رود. ما با لغت فکر می کنیم و وقتی فکر می کنیم لغات را پشت سر هم و در کنار هم می گذاریم تا آن تفکر شکل بگیرد. من منکر نیستم که مسلط بودن به زبان و مسلط بودن به لغات لازم اندیشه را والاتر می کند، ولی لزوما همیشه این طور نیست.

 

خود اندیشه هم شکلی دارد مثلا وقتی فروغ می گوید که مثل تکه یخی می مانم که در اقیانوس رها شده ام و تکه تکه شدن را پذیرا می شوم، پشتش یک اندیشه است. او از راز انفجار اولیه می گوید که وقتی دنیا می خواست بوجود بیاید آن چیز تکه تکه شد و این همه ستاره و کهکشان از آن پیدا شد. ممکن است این اندیشه به صراحت در کلام فروغ نبوده باشد، ولی وقتی می گوید تکه تکه شدن رازی است که وحدت وجود را منعکس می کند، شاید که تفکرش برمی گردد به آغاز پیدایش جهان و به آن اشاره می کند.

این مساله زیاد مسلط بودن به لغات نمی خواهد ولی یک جور الهام می خواهد. ذهنی می خواهد که مطالب را بگیرد، شمی می خواهد که بدون آنکه زیاد تفکر کند، مطالب را دریابد. این دریافت و این شم ذهنی در فروغ خیلی شدید بود.

 

 

می توانیم بگوییم شهودی بود؟

بله می شود گفت.

 

اگر ایمان بیاوریم را دوره گذر بدانیم ، می توانیم گذر از چه دوره ای به چه دوره ای بدانیم؟

بله دوره گذر کلام درستی است در این باره. می توانیم بگوییم دوره گذر از دوره شاعر بی هدف بودن به شاعری که هدف مشخص و مطمئنی پیدا می کند. در تولدی دیگر فروغ هنوز سرگردان است، ولی در ایمان بیاوریم به یک جایی رسیده که روی یک جهت مستقیم که بیشتر به جامعه، افراد، شکل زندگی که دارد، به محیط، به دنیایی که در آن متولد شده و.. متمرکز شده است.

 

شعرهای ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را دوست ندارید؟ به نظر شما شعرهای خوبی نیستند ؟

چرا شعرهای خوبی هستند. در اشعار این کتاب تکه به تکه فکر و اندیشه هست.

در تولدی دیگر هنوز وزن نیمایی را رها نکرده است، البته جسته و گریخته بعضی جاها خدشه های وزنی دارد. ولی این خدشه های وزنی در ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد خیلی بیشتر شده و به انفجار وزنی رسیده و آن را تکه تکه کرده است.

 

موسیقی شعر فروغ چگونه است؟ هر چه هست مثل موسیقی شعر اخوان نیست که در ذهن می پیچد.

اخوان در شکستن اوزان عروضی از خود نیما محتاط تر بود. اخوان با ساز و موسیقی آشنا بود و گاهی تار هم می زد و به همین دلیل موسیقی را در شعر خودش با آوردن قافیه های جور به جور خیلی قشنگ پیاده می کرد.

شعر شاملو هم موسیقی دارد، منتها موسیقی آن مثل موسیقی سمفونی است و دقیق و حساب شده و میزان دار نیست. موسیقی هست که از طبیعت کلمات گرفته شده. کلماتی که صیقل یافته و پاکیزه و درخشان شده و خوش نوا است را کنار هم می نشاند و می بینیم که در شعر شاملو هم با اینکه وزن عروضی ندارد نمی توانیم یک کلمه را جا به جا بکنیم.

ولی فروغ در کتاب آخرش این جور کار نمی کند و گاهی اوقات وزن را درنمی یابد، ولی راحت خوانده می شود و مشکلی در خواندن ایجاد نمی شود و توالی کلمات خودش دلنواز است.

 

خانم بهبهانی خودتان کدام شعر فروغ را دوست دارید؟

شعر تمام روز در آینه گریه می کردم (وهم سبز) را خیلی دوست دارم. معشوق من که شعر بسیار محکمی هم هست، مثنوی عاشقانه اش را خیلی دوست دارم. من از شعرهای فروغ لذت می برم از بعضی ها بیشتر و از بعضی ها کمتر. فروغ شعر بد خیلی کم دارد.

 

بعد از انقلاب شعرهای فروغ همیشه با سانسور چاپ شده و آن شعرهای خودافشاگرانه و به قول شما "تنانه" در همه چاپ ها حذف شده، شما هم معتقدید که این نوع شعرها سبب به شهرت رسیدن فروغ شد. چطور است که نسل پس از انقلاب فروغ را بدون این شعرها عزیز می دارد؟

متاسفم که بگویم کار تمام شاعران و نویسندگان و متفکران در این سال ها سانسور شده و هیچ شاعر و نویسنده و اندیشه ورزی نیست که کارش دچار تیغ سانسور نشده باشد. اما کتاب های چاپ قدیم فروغ در خانه ها موجود است. ممکن است چندتا از شعرها سانسور شده باشد، اما بقیه اش هست.

اصلا شیوه و روال کار فروغ خودش جذابیت دارد و مردم آنها را دوست دارند.

باید این را هم بگویم که واقعا فروغ مظلوم واقع شده، از کلمه مظلوم خوشم نمی آید، اما فروغ ستم روزگار را دیده، همین مرگ قضا و قدری فروغ ستم عجیبی بوده در حق او که در سی و سه سالگی و در دوران شکفتگی بیفتد و بمیرد. واقعا وحشتناک است. چه کارها که می توانست بکند. همین که زندگی به او فرصت کافی نداد مردم را وادار می کند که محبت خاصی به او پیدا بکنند.

 

آیا از فروغ خاطره ای دارید که بخواهید نقل کنید؟

خاطره زیاد دارم اما بیشتر دلم می خواهد که برای خودم باشند.

گاهی خیلی افسوس می خورم. هردوی ما خیلی جوان بودیم و هیچ به روزگار فکر نمی کردیم و هیچ فکر نمی کردیم که تیغ قضا و قدر اینقدر بیرحم باشد که چنان حادثه ای را برای فروغ پیش بیاورد. ولی خوب اخلاق من و فروغ خیلی با هم فرق داشت. من بسیار مردم آمیز و سازگار و اهل مدارا بودم و دلم نمی خواست کسی از من آزرده و ناراحت بشود ولی فروغ بسیار بی پروا بود و گاهی اوقات بی رحم می شد.

گاه رفتارش طوری بود که طرف را به قدر شکنجه آزار می داد. در این کار او هم یک مساله روانی وجود داشت برای اینکه مردم فناتیک و خشک مغز به شدت با فروغ مشکل داشتند. نمی خواستند دخترشان شعرهای فروغ را بخواند و پشتش بد می گفتند. گاهی اوقات که فروغ آزرده و خشمگین بود خشم خودش را بی محابا بروز می داد و شاید هم حق با او بود.

 

اشاره کردید که کار سینمایی فروغ روی شعر او تاثیر گذاشت، آیا جز این از چیز دیگری هم تاثیر پذیرفت؟

بارها گفته ام، معاشرت با ابراهیم گلستان در فروغ تحول فکری عظیمی بوجود آورد. گلستان یک نویسنده پخته، با تجربه و آگاه از ادبیات دنیا در زمان خودش و مسلط به فیلم و سینما و در زمان خودش نابغه ای بود. این آشنایی برای فروغ مانند دریچه ای بود که چشمان او را به روی دنیا باز کرد.


مصاحبه از لادن پارسی

ادامه مطلب
نظرات :
minecraft games در تاریخ پنجشنبه 4 مهر 1398 01:54 ق.ظ گفته :

Attractive section of content. I just stumbled upon your blog
and in accession capital to assert that I
acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access
consistently fast.
فروغ
quest bars cheap در تاریخ شنبه 2 شهریور 1398 12:47 ب.ظ گفته :

It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I've read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things
or tips. Maybe you could write next articles referring to
this article. I wish to read more things about it!
فروغ
plenty of fish dating site در تاریخ چهارشنبه 23 مرداد 1398 03:22 ق.ظ گفته :

Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every
day. It will always be helpful to read content from other
authors and use something from their sites.
فروغ
plenty of fish dating site در تاریخ سه شنبه 22 مرداد 1398 05:42 ب.ظ گفته :

I feel that is one of the so much significant info for me.
And i am happy reading your article. However want to commentary
on few basic issues, The web site taste is ideal, the articles
is in reality nice : D. Just right process, cheers
فروغ
natalielise در تاریخ جمعه 4 مرداد 1398 03:11 ق.ظ گفته :

What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I've found It positively helpful and it has
aided me out loads. I'm hoping to contribute & assist different users
like its aided me. Great job. natalielise plenty of fish
فروغ
plenty of fish dating site در تاریخ شنبه 29 تیر 1398 04:25 ق.ظ گفته :

Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I'm inspired!
Very useful information specifically the final part :) I maintain such info a lot.
I was looking for this particular information for a long time.
Thanks and good luck.
فروغ
quest bars cheap 2019 coupon در تاریخ سه شنبه 18 تیر 1398 09:31 ق.ظ گفته :

bookmarked!!, I like your site!
فروغ
g در تاریخ دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 11:28 ق.ظ گفته :

I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this sort of area .

Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
Reading this information So i'm glad to express that I've
an incredibly just right uncanny feeling I found out
exactly what I needed. I most undoubtedly will make sure
to do not forget this website and give it a glance on a constant basis.
فروغ
minecraft download mojang در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 03:52 ب.ظ گفته :

It's in reality a nice and useful piece of info. I am glad that you
shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this.
Thank you for sharing.
فروغ
gamefly free trial در تاریخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 02:52 ق.ظ گفته :

you are actually a good webmaster. The website
loading speed is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick.
Moreover, The contents are masterpiece. you have performed
a magnificent process in this matter!
فروغ
gamefly در تاریخ یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 07:30 ب.ظ گفته :

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account
it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we
communicate?
فروغ
gamefly در تاریخ شنبه 14 اردیبهشت 1398 05:54 ب.ظ گفته :

great points altogether, you just received a logo new
reader. What might you recommend about your submit that you just made a few
days ago? Any sure?
فروغ
minecraft در تاریخ چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:20 ق.ظ گفته :

Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to
get there! Thank you
فروغ
minecraft در تاریخ دوشنبه 19 فروردین 1398 06:33 ب.ظ گفته :

Hey there outstanding blog! Does running a blog similar to this take a lot of
work? I have absolutely no knowledge of computer programming but I was hoping to start
my own blog in the near future. Anyhow, if you have any suggestions or techniques for new blog owners
please share. I understand this is off topic however I
simply had to ask. Thank you!
فروغ
tinyurl.com در تاریخ دوشنبه 19 فروردین 1398 04:27 ب.ظ گفته :

I like the valuable information you provide in your articles.

I'll bookmark your blog and check again here
regularly. I am quite certain I will learn a lot
of new stuff right here! Best of luck for the next!
فروغ
minecraft در تاریخ دوشنبه 19 فروردین 1398 06:40 ق.ظ گفته :

Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to
make a really good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot
and never manage to get nearly anything done.
فروغ
minecraft در تاریخ شنبه 17 فروردین 1398 12:09 ب.ظ گفته :

I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether
this post is written by him as no one else know such
detailed about my trouble. You are amazing!

Thanks!
فروغ
minecraft در تاریخ پنجشنبه 15 فروردین 1398 06:43 ق.ظ گفته :

Highly energetic blog, I liked that bit. Will there be a part 2?
فروغ
cheap cialis online pharmacy در تاریخ شنبه 10 فروردین 1398 03:02 ق.ظ گفته :

qbdkpprg farmacie vendita tadalafil http://cialissom.com/ cheap cialis online pharmacy [url=http://cialissom.com/]cialis cheap[/url] 5mg vs 10mg tadalafil
فروغ
♥ ZhIlA♥ در تاریخ دوشنبه 27 خرداد 1392 07:58 ق.ظ گفته :

می‌دانی؟
بعضیها کاری باهات میکنن که با یادآوری تمام لطف‌هایی که در حقشون کردی …
به شدت از خودت متنفرت میکنن !
به شدت !


سلام امیدجان خوبی عزیزم شرمنده بخدا
خیلی سرم شلوغ بود

قالبت خداییییییش عالیه
فروغ
امید : مرسی ژیلا جان
دشمنت شرمنده ...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر