وبلاگ طرفداران بانوی شعر ایران : فروغ فرخزاد
بانو ، سال هاست که با رفتن تو، رویای پرواز تمام پروانه های درّه ی ابریشم، در پیله های تنهایی شان پوسیده و مهتاب روشنی آن سال ها، بر فراز آسمان گرفته ی اکنون، وصله ی ناجوری بیش نیست. و تو، که نیستی تا بگویی این شب ها را کجای این جهان بی گفت و گو اتراق کنیم، و آسمان خالی پرواز را با کدام پروانه ی خسته ای پر، که بگویی چرا هر چه باد می آید، بوی آشنایی به مشاممان نمی رسد، چرا هر چه باد می اید، بوی دشنه می آورد و کابوس؟ و هر چه باران می اید، شیون گریه می بارد از آسمان؟
فروغ فرخزاد از نگاه دیگران

فریدون مشیری  - تاریخ معاصر زنی را به گور سپرد , که همه روح و وجود خود را در واژه های بکر و شور انگیز ریخت و سرودهای ابدی و ارجمندش را با اثری وصف ناپذیر , دل های مردم حساس را دگرگون کرد.

 شعر او , کمال پیروزی و حقانیت شعر نو بود. دریغ و درد که مرگ , تشنگی ناپذیر است و او را بسیار زود در ربود و مصیبتی دردناک و جانگداز بر جای گذاشت.

 

سیمین دانشور - فروغ شاعر خوبی بود و بعد شاعر بزرگی شد. می دانید که عمرش خیلی کوتاه بود. اگر او به تکاملی رسید در " تولدی دیگر " بود و بعد در " ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد " .

جالب در فروغ , و شاعره ها به طور کلی , این است که معشوقشان ... مذکر[است].

بنابر این ذهنیت زن ایرانی مطرح می شود ــ و به نظر من عشق به طور زنده تر و ملموس تر و عاطفی تر سروده می شود .

با وجودی که فروغ خودش می گفت از زنها خوشش نمی آید , با این حال شعرش بسیار زنانه است و ذهنیت یک زن ایرانی را مطرح می کند, زنی آزاد و پیشرو...

  ...اگر فروغ بی سروسامانی کمتری داشت و عمرش وفا می کرد شاید یکی از بزرگ ترین شاعران نوپرداز زمانه خودش می شد.

حتی می توانست در شکل " فرم " شعر فارسی و در " اوزان نیمایی " تحولاتی ایجاد کند. استعداد و جرأتش را داشت . در نیمه راه خاموش شد.

 

ادامه مطلب
نظرات :
نرگس در تاریخ دوشنبه 15 دی 1393 05:35 ب.ظ گفته :

سلام.با تشکر از وبلاگ خوبتون.خیلی استفاده کردم.فقط اگه ممکنه منابعتون رو هم ذکر کنید تا کامل بشه.بازم ممنون.
فروغ
امید : سلام. چشم. ممنون.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic