تبلیغات
فروغ فرخزاد - فروغ و تنها صدای تنهایی زن
وبلاگ طرفداران بانوی شعر ایران : فروغ فرخزاد
بانو ، سال هاست که با رفتن تو، رویای پرواز تمام پروانه های درّه ی ابریشم، در پیله های تنهایی شان پوسیده و مهتاب روشنی آن سال ها، بر فراز آسمان گرفته ی اکنون، وصله ی ناجوری بیش نیست. و تو، که نیستی تا بگویی این شب ها را کجای این جهان بی گفت و گو اتراق کنیم، و آسمان خالی پرواز را با کدام پروانه ی خسته ای پر، که بگویی چرا هر چه باد می آید، بوی آشنایی به مشاممان نمی رسد، چرا هر چه باد می اید، بوی دشنه می آورد و کابوس؟ و هر چه باران می اید، شیون گریه می بارد از آسمان؟
فروغ و تنها صدای تنهایی زن

علی دهقان - فروغ فرخزاد تمامِ وزنِ زنانگی در ادبیات ایران است. ادبیاتی که هرچند پیکره‌ای وسیع دارد، اما حتی حالا نیز مردانگی در لابه‌لای ابیات آن موج می‌زند. این را می‌توان به‌وضوح در ویترین شعر امروز ایران نیز به تماشا نشست. شعری که دچار نوعی فرار به حاشیه‌های غیرمتعارف شده است. آن هم با دلایلی که سرایندگانش به واسطه چرخش معکوس مدرنیسم و بازگشت به دورانی که هیچ نمی‌توان نامی بر آن گذاشت جز عقب‌گرد در فضایی ناشناخته و بدون مخاطب، در پی تحلیل چنین دیالوگ موزیکالی برمی‌آیند.

شعر امروز ایران بیش از آن‌که برداشتی شاعرانه باشد، نوعی چکش‌کاری و مهندسی واژه‌هاست که بر اساس اصل گریز از رسالت‌های فردی و آرمان‌خواهی شاعرانه به شکل نشسته است. بر همین اساس می‌توان به جرات گفت که هم‌چنان فروغ یکی از پرچم‌داران شعر آریایی است. آن‌قدر که نمی‌توان ردپای “زن تنهای ایرانی” را آن هم در عصر بدعت‌گذاری‌های زنانه در متون شعر ایرانی جست‌وجو کرد. به هر حال وقتی گروهی مدعی می‌شوند که فروغ بزرگ‌ترین بیان زنانگی در شعر ایران است، می‌توان با ترازوکردن میزان موفقیت زنان امروز ایران در استفاده از روش‌های ادبی برای خروج از “اریستوکراسی” مردانه، به واقعی‌بودن آن پی برد. چه، او درست در هنگامه‌ای نخستین بدعت‌های زنانگی خود را در میادین اجتماعی روی ضرباهنگ شعر ریخت که ایران می‌رفت تا مدرنیزاسیون تولید در ساختارهای اقتصادی را تجربه کند، اما از سوی دیگر مدرنیته فرهنگی به دلیل تاخت‌وتاز اجتماعی و حکومت آمرانه نظامی دچار شبیخون شده بود. در واقع او محصول دورانی است که برای نخستین بار توسعه اقتصادی از طریق الگوی دیکتاتوری سیاسی جای خود را در میدان اجتماعی ایران باز کرده بود. در چنین شرایطی فروغ کودکی خود را پشت سر گذاشت. این خط و سیر اجتماعی سکوت زن ایرانی را نیز تشدید کرد. یا می‌توان گفت اشعاری از زنان ایرانی به بیرون درز کرد که پیش از آن‌که در پی بدعت باشند و یا از تمایلات زنانگی خود سخن بگویند نوعی واگویه‌های درونی و گلایه از شرایط محیطی بودند. فروغ فرخزاد با انتشار مجموعه “اسیر” در تابستان ١٣٣۴ با قاطعیت یخ مردانه را در شعر فارسی شکست. او در این مجموعه ۴۴‌قطعه‌ای با پرداختن به مسائلی چون خواهش‌های هوس‌آلود زنی عاشق، خاطرات زنی عاشق، اسارت، فرار، بی‌تابی و دیدار با معشوق به عبارتی پا در سیمانی کرد که ضخامتی به پهنای تاریخ داشت.

فروغ با ترسیم خطی شاعرانه از عشق تا گناه جامعه اخلاقی آن روز را با چالشی بزرگ مواجه کرد. جامعه‌ای که زن آرمانی را موجود مطیع و ماهیت زنانه را فقط در قالب همسر و مادر قابل ارائه می‌دانست. اسیر در واقع این چیدمان را با برداشتی فردی دچار ریزش کرد.

“قلب تو پاک و دامن من ناپاک

من شاهدم به خلوت بیگانه

تو از شراب بوسه من مستی

من سرخوش از شرابم و پیمانه”. (مجموعه اسیر)


جالب این‌جاست که فروغ هیچ‌گاه در مجموعه اسیر و حتی دست‌نوشته‌های بعدی خود نیز از جانب هویتِ عمومیِ زن ایرانی سخن نگفت. او به عبارتی یک زن را در مقام “من” روبری کلیت مردانه ایران به تصویر کشید. موجودیت “من” صاحب واقعی‌ترین ساختار شخصیت به لحاظ تصمیم‌گیری‌های عقلانی و پارامترهای کنترل‌کننده است. جامعه‌شناسان بسیاری، به‌ویژه از حوزه فمنیست‌ها، امروز با قاطعیت از اتکا به “من” با عنوان برشی از ساختار شخصیت یاد می‌کنند که حضوری جدی در مقابل”نهاد”، با عنوان بستری برای پرتاب لذت بدون توجه به واقعیت‌های محیطی دارد. چنین تحلیلی می‌تواند از اشعار زنی گرفته شود که هرچند پیش از این شعر را تجربه کرده بود، اما با مجموعه “اسیر” در سال ٣۴ حضور زن را در جامعه‌ای اعلام کرد که در آن انسان تنها با نمایی مردانه توصیف می‌شد. هنوز هم می‌توان گفت که زن ایرانی وقتی در بساط ادبیات آریایی پا می‌گذارد چندین برابر بیش‌تر از مردان ادیب نیاز به دیده‌شدن دارد و سعی در پوشاندن این نیاز می‌کند. در این میان شاید هم‌چنان فروغ پرچم‌دار این جریان است که بارها با صدای بلند اعلام کرده است: ” و این منم زنی…” اما در مقابل شاعران مرد هیچ نیازی به دیده‌شدن را بروز نمی‌دهند. به عنوان نمونه احمد شاملو هرگاه به چهارراه جنسیت می‌رسد، از خود با عنوان ابرانسانی زیبا یاد می‌کند: “من آن غول زیبایم…” یا مهدی اخوان‌ثالث بارها از چشیدن سیلی سرد زمستان تا تراشیدن صورت برای قراری عاشقانه، تو را در‌هاله‌ای فرو می‌برد که هرگز گمان نمی‌بری روایتگر این اشعار نیز شاید بتواند یک زن باشد. کلام و زبان زنانه سهراب نیز هیچ جایی برای زنان باز نکرده است. او چه وقتی در پی خانه دوست می‌گردد یا هنگامی که در عبوری عارفانه کفش‌های خود را جست‌وجو می‌کند یا حتی زمانی که با مجموعه‌های “ما هیچ، ما نگاه” و “حجم سبز” دفتر شعر خود را به پایان می‌رساند حتی یک بار هم دیده نشده است که از سر نیاز بر جنسیت خود تاکید کند. این تفاوت هرچند که از سوی برخی تحلیلگران مولفه مهمی ارزیابی نمی‌شود، اما نباید این نکته را مورد غفلت قرار داد که در شعر ایران به عنوان عکس‌برگردانی از ماهیت اجتماع، مرد خود را موجودی از پیش‌معرفی‌شده می‌داند و این زن است که تنها در اشعار فروغ، گریزی از سلطه و اقتدار مردانه می‌زند و بر جنسیت خود پا سفت می‌کند. از سوی دیگر فروغ فرخزاد شاید تنها شاعر زنی باشد که از خانه و آشیانه استوره‌ای ایران بیرون می‌زند و از استقلال فردی سخن می‌گوید و یا تا جایی پیش می‌رود که در مدار سنتی ایران بدون پرده از عشق و گناه شعر می‌سازد. ولی در مقابل این موضوع را نیز نباید نادیده گرفت که باز هم این فروغ فرخزاد است که از همان جهان وسیع‌تر (که پیروزی به دست‌آوردن آن را چشیده بود) به یاد خانه می‌افتد و برای ترنم چرخ خیاطی دل می‌سوزاند.
” تمام روز در آیینه گریه می‌کردم
بهار پنجره‌ام را به وهم سبز درختان سپرده بود…
کدام قله کدام اوج؟
مرا پناه دهید ‌ای زنان ساده کامل
که از ورای پوست، سرانگشت‌های نازکتان
مسیر جنبش کیف‌آور جنینی را
دنبال می‌کند
و در شکاف گریبانتان همیشه هوا
به بوی شیر تازه می‌آمیزد
کدام قله؟ کدام اوج؟
مرا پناه دهید ‌ای اجاق‌های پرآتش، ‌ای نعل‌های خوشبختی
و ای سرود ظرف‌های مسین در سیاه‌کاری مطبخ
و ‌ای ترنم دلگیر چرخ خیاطی… ”
چنین هوایی در استقلال‌طلبی فروغ شاید ایستادن در مقابل ارزش‌های نهادینه‌شده را به چالش بکشاند و یا این گمان را ایجاد کند که اوج‌طلبی فروغ در نهایت به وهمی برای بازگشت رسیده است. ولی از سوی دیگر و از منظر تعابیر ” ژان ژاک روسویی” فروغ در کنار این نمایه قرار می‌گیرد که با تکیه بر “ادبیات اعتراضی”، حالت‌های روحی و شرایط روانی و شخصی خود را اعتراف کرده است. اتفاقی که در ایران، شاید مردان نیز به‌ندرت به آن تن می‌دهند و در بطن خودسانسوری پهن می‌شوند. فروغ اما درست در هنگامه‌ای که زن، خانه‌ای در ورای باورهای ایرانی داشت، برای گریز از حاکمیت مردانه ابتدا زبانی زنانه را پی‌ریزی می‌کند و پس از آن در میدان پرش با مانع ایران، به‌راحتی از روی موانع خودسانسور عبور می‌کند. حتی اگر این موضوع از سوی مخالفان و منتقدان زن‌محوری در کار فروغ با عنوان شکست و متوقف‌شدن در مقابل ارزش‌های تک‌بعدی جامعه یاد شود باز هم فروغ واهمه‌ای ندارد و همان‌طور که در گفت‌وگوی خود با ایرج گرگین یادآور شده بود همواره از یک اصل پیروی کرده است. اصلی به نام تجربه‌های فردی و دور ریختن هراسی که مانع از گفتن آزاد می‌شود.
فروغ در تجربه‌های بعدی خود (دیوار – تیر ١٣٣۵)، (عصیان ١٣٣٧)، (تولدی دیگر ١٣۴٢) و (ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد- هفت سال پس از در گذشت فروغ در سال ١٣۵٢منتشر شده است.) نیز به نوعی عشق، گناه و در نهایت نیز آرمان‌خواهی اجتماعی و سیاسی را تجربه کرده است.
او در دیوار از زن عاشقی سخن می‌گوید که جزئیات عشق گناه آلود خود را نیز توصیف می‌کند و برای نخستین بار به طور جدی ادبیات اعتراض را از طریق کلام و احساس زنانه روی کیوسک ادبیات ایرانی می‌گذارد.
روی دو ساقم لبان مرتعش آب
بوسه زن و بیقرار و تشنه و تبدار
ناگه در هم خزید راضی و سر مست
جسم من و روح چشمه سار گنه کار (دیوار)
از مجموعه عصیان تحول درونی فروغ به‌آرامی آغاز می‌شود. او در عصیان تصویر زن عاشق و غوطه‌ور در بستر گناه را به پرسش‌هایی می‌دهد که خدا را مورد خطاب قرار می‌دهند و چرایی آفرینش زن و شرایط او را جست‌وجو می‌کنند. در تولدی دیگر، فروغ تولد عناصر زنانه را جشن می‌گیرد و با سرودن این شعر که حتی ستاره‌ها نیز با یکدیگر هم‌خوابه می‌شوند، تمام موجودات عالم را مستحق عاشق‌بودن و معشوق‌شدن می‌داند. اما در این میان مجموعه ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد جنسی دیگر دارد. در این مجموعه تمام احساس‌های جسمی و انقلاب عشق‌های زنانه به پایان می‌رسند و جای آن را دگرگونی دیگری باز هم از جنس زنانه می‌گیرد با این تفاوت که این بار صدای زنانه در اشعار فروغ راه خود را در میان آرمان‌های اجتماعی و واقعیت‌های انسانی باز می‌کند. حتی اگر تابلوی بزرگ ورود ممنوع در بزرگراه اجتماعی برای زنان نصب‌شده باشد فروغ با ایمان‌آوردن به ناتوانی دست‌های سیمانی زن، جای این انسان را نیز در چنین بساطی باز می‌کند.
“من تکیه داده‌ام به دری تاریک
پیشانی فشرده زدردم را
می‌سایم از امید بر این در باز
انگشت‌های نازک و سردم را
آن داغ ننگ‌خورده که می‌خندد
بر طعنه‌های بیهوده من بودم
گفتم که بانگ هستی خود باشم
اما دریغ و درد که “زن بودم” (عصیان)

“آه، من پربودم از شهوت، شهوت مرگ
هردو پستانم از احساسی سرسام‌آور تیر کشید
آه
من به یاد آوردم
اولین روز بلوغم را
که همه اندامم
باز می‌شد در بهتی معصوم” (تولدی دیگر)

” واین منم
زنی تنها
در آستانه فصلی سرد
در ابتدای درک هستی آلوده زمینی
و یاس ساده و غمناک آسمان
و ناتوانی این دست‌های سیمانی” (ایمان بیاوریم…)
اگر بسیاری بر این باورند که فروغ تمام وزن زنانگی شعر ایران است آن‌چنان بیراه نرفته‌اند. چه، او حتی در قالبی بزرگ‌تر از این می‌گنجد. فارغ از هر تعارف و تعصبی، تنها زبان شعر فروغ به دلیل آهنگین‌کردن کلام محاوره‌ای، برخی از تحلیلگران ادبی را بر آن داشته است که نام او را در کنار حافظ به ثبت رسانند. کسی که شیرین زبانی‌اش در عهد کلاسیک، شعر را با نجوایی آرایش کرد که درست تصویری بود از واگویه‌های مردمی. به هر حال فروغ را نمی‌توان نادیده گرفت؛ وزن او زمانی مشخص می‌شود که نقش زنان در شکل‌گیری ادبیات قطور ایرانی مورد ارزیابی قرار بگیرد. اگرچه او با عصیان و پرده‌دری سنت‌های مردانه شعر را دگرگون کرد، ولی در نهایت هیچ‌گاه ادعای مبارزه با وضعیت نابسامان و جنسیت طبقه‌بندی‌شده را نداشته است، اما از این بابت که او، و شاید تنهایی او، تک‌صدای تنهایی زن ایرانی بوده است می‌توان نامش را به باد سپرد تا همواره در گوش تاریخ سرنایش کند. هنوز هم با این‌که دیر زمانی گذشته است از عهدی که فروغ زندگی را تجربه کرد، ولی باز هم مورد تاخت‌وتاز کسانی قرار دارد که می‌خواهند فقط وجود یک انسان را به رسمیت بشناسند. این شاید مهم‌ترین مولفه برای معرفی کاری باشد که او در سال ۴۵ سهم خود را در آن به پایان رساند. ادبیات ایران اگر چه غایبی بزرگ به نام زن داشته است و هم‌چنان این غیبت ادامه دارد، اما روزگار او، عشق از موجودی به نام زن حنجره‌ای ساخت که خود را فریاد زد.

ادامه مطلب
نظرات :
quest bars cheap در تاریخ جمعه 19 مهر 1398 01:51 ب.ظ گفته :

Hi every one, here every person is sharing these kinds of experience, so it's pleasant
to read this weblog, and I used to visit this webpage all the time.
فروغ
minecraft games در تاریخ چهارشنبه 27 شهریور 1398 06:03 ب.ظ گفته :

It's going to be end of mine day, however before
ending I am reading this fantastic paragraph to improve my knowledge.
فروغ
quest bars cheap در تاریخ شنبه 2 شهریور 1398 04:25 ق.ظ گفته :

Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to generate a great
article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get
anything done.
فروغ
dating site در تاریخ جمعه 11 مرداد 1398 04:43 ق.ظ گفته :

May I just say what a comfort to uncover somebody that really
knows what they are discussing on the web. You certainly know how to bring a problem to light and
make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of your story.
It's surprising you are not more popular because you definitely have the gift.
فروغ
dating site در تاریخ چهارشنبه 9 مرداد 1398 08:53 ب.ظ گفته :

If you wish for to get much from this piece of writing
then you have to apply these strategies to your won weblog.
فروغ
smore.com در تاریخ جمعه 4 مرداد 1398 09:31 ق.ظ گفته :

Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped
me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.
natalielise plenty of fish
فروغ
plenty of fish dating site در تاریخ پنجشنبه 3 مرداد 1398 09:16 ق.ظ گفته :

This page definitely has all the information and facts I
wanted about this subject and didn't know who to ask.
فروغ
natalielise در تاریخ پنجشنبه 3 مرداد 1398 12:52 ق.ظ گفته :

I am sure this article has touched all the internet people,
its really really fastidious article on building up new website.
plenty of fish natalielise
فروغ
how to get help in windows 10 در تاریخ یکشنبه 30 تیر 1398 10:54 ق.ظ گفته :

I am actually delighted to read this website posts which
consists of tons of helpful facts, thanks for providing such information.
فروغ
minecraft pc download در تاریخ جمعه 27 اردیبهشت 1398 09:24 ب.ظ گفته :

Interesting blog! Is your theme custom made or did you download
it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.

Please let me know where you got your design. Thank you
فروغ
free minecraft در تاریخ سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 03:21 ب.ظ گفته :

An outstanding share! I've just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little research on this.
And he in fact bought me dinner due to the fact that I found it for him...

lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!

But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your internet site.
فروغ
gamefly در تاریخ یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 12:22 ق.ظ گفته :

I enjoy, lead to I discovered just what I was having a look for.

You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a
nice day. Bye
فروغ
gamefly در تاریخ جمعه 13 اردیبهشت 1398 05:11 ب.ظ گفته :

Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
There's a lot of people that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Thank you
فروغ
gamefly در تاریخ چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 05:15 ب.ظ گفته :

I every time spent my half an hour to read this website's articles everyday along with a cup of coffee.
فروغ
http://tinyurl.com/yxuk29um در تاریخ چهارشنبه 21 فروردین 1398 04:24 ق.ظ گفته :

Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you
if that would be okay. I'm absolutely enjoying
your blog and look forward to new updates.
فروغ
minecraft در تاریخ سه شنبه 20 فروردین 1398 03:22 ق.ظ گفته :

Hello There. I found your blog the use of msn. That is a very smartly written article.

I'll be sure to bookmark it and return to read extra of your useful info.
Thanks for the post. I'll definitely comeback.
فروغ
alireza در تاریخ سه شنبه 27 فروردین 1392 12:49 ب.ظ گفته :

سلام. وبلاگ خوبی داری. خوشحال شدم که واسه فروغ وبلاک زدی. لینکت کردم. منو با اسم " سهراب سپهری و فروغ فرخزاد" لینک کن. بازم میام پیشت.
فروغ
امید : ممنون
پدرام در تاریخ پنجشنبه 22 فروردین 1392 06:13 ب.ظ گفته :

هر چن تو بی وفایی یادی از ما نمیکنی ولی من همیشه به یادتم دوست عزیز
فروغ
امید : قزبون پدرام عزیز بشم ...
کاش میدونستی چقدر دوستان گلی چون تو برام اهمیت دارند ...
همیشه به یادتم شاید بلد نیستم به زبون بیارم ...
ممنون که هستی ...
موفق باشی دوست من .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر